aplikacje dla dzieci

Producent oprogramowania SOLIDWORKS, poza najpopularniejszymi komercyjnymi rozwiązaniami, oferuje aplikacje dla najmłodszych. Program Apps for Kids służy do nauki podstaw projektowania 3D i powstał z myślą o dzieciach w wieku wczesnoszkolnym. Nauka może odbywać się  zarówno w szkole, jak i w domu, a oprogramowanie dostępne jest online i co równie ważne – bezpłatnie.

Niektóre umiejętności zdobyte we wczesnym rozwoju dziecka ułatwiają edukację i rozwój młodego człowieka w kolejnych latach. Nie od dziś wiadomo, że funkcje takie spełnia nauka języka obcego czy gry na instrumencie. W ostatnich latach, wraz z rozwojem nowych technologii, do umiejętności tych można dodać projektowanie 3D, które nie tylko rozwija wyobraźnię i kreatywność, ale też pomaga w nauce, na przykład przedmiotów ścisłych.

Zobaczyć, dotknąć, zrozumieć – od przedszkolaka do inżyniera

Wielu ekspertów, w tym nauczyciele akademiccy widzą potrzebę nauki projektowania 3D już od najmłodszych lat. „Jeśli nie zachęcimy dzieci do ciekawości i rozwinięcia ich rozumienia nauki, kreatywności i tworzenia, nie będzie miało znaczenia, jak bardzo będziemy je po drodze inspirować. I tak powiedzą: „To za trudne. Bardzo mi się to podoba, ale nie umiem tego zrobić, nie rozumiem”. A przecież dzieci są urodzonymi naukowcami” – mówi Carmela Amato-Wierda, profesor Uniwersytetu w New Hampshire w Stanach Zjednoczonych. Uniwersytet w New Hampshire organizuje m.in. wakacyjne kolonie z SOLIDWORKS i drukowaniem 3D dla dzieci i młodzieży.

„Gdy dzieci mają możliwość zapoznania się tego typu technologiami, mówią „oczywiście, że chcę nauczyć się i zrozumieć naukę, inżynierię, technologię, fizykę i matematykę! W momencie, gdy dziecko projektuje swój pierwszy kształt 3D, zapala się do nauki projektowania. To dla niego jak gry wideo. Ale musi to najpierw poczuć, dotknąć i zobaczyć. I na to pozwala SOLIDWORKS ” – dodaje Amato-Wierda.

Być konstruktorem, jak tata

Dzieci, marząc o przyszłej karierze wzorują się na najbliższych. Wielu wybitnych naukowców, artystów, lekarzy czy inżynierów poszło w ślady swoich rodziców. Zawód konstruktora jest na tyle ciekawy, że niejeden młody człowiek z wypiekami na twarzy obserwuje, co robi jego tata. Tak było w przypadku Tomasa Mallereta z Urugwaju, który w wieku 10 lat sam nauczył się projektowania 3D.

„Kiedy pierwszy raz zobaczyłem, jak tata projektuje w SOLIDWORKS pomyślałem, że też mógłbym tak projektować, musiałbym się tylko tego nauczyć. I się nauczyłem – mówi Tomas – SOLIDWORKS lubię za to, że poprzez proste rysowanie mogę nadać kształt swoim pomysłom i następnie je zbudować.”

Rodzice mieli wątpliwości, czy Tomas nie będzie rozczarowany nauką programu dla profesjonalistów, jeżeli nie będzie wiedział, jak zaprojektować coś, co sobie wyobraża. Jednak widząc upór Tomasa zrozumieli, że projektowanie jest dla niego jak gra, a nauka narzędzi przychodzi mu z łatwością. Tomas na początku wykorzystywał program intuicyjnie. Kiedy zrozumiał, jak go używać, zaczął spędzać długie godziny na projektowaniu 3D.

Od czego zacząć?

Aby jeszcze bardziej ułatwić dzieciom wejście w świat rozwiązań 3D, producent oprogramowania SOLIDWORKS, poza najpopularniejszymi komercyjnymi rozwiązaniami, oferuje aplikacje dla najmłodszych. Zaczynając naukę od intuicyjnego oprogramowania SOLIDWORKS Apps for Kids, każde dziecko może przekonać się, że projektowanie to wspaniała zabawa.

Program służy do nauki podstaw projektowania 3D i powstał z myślą o dzieciach w wieku wczesnoszkolnym. Nauka może odbywać się  zarówno w szkole, jak i w domu, a oprogramowanie dostępne jest online i co równie ważne – bezpłatnie. SOLIDWORKS Apps for Kids – na ten moment jeszcze w wersji BETA – inspiruje młodych twórców do urzeczywistnienia swoich najśmielszych marzeń. Użytkownicy mają możliwość korzystania z pięciu aplikacji dostarczanych w ramach pakietu SOLIDWORKS tj. Capture It, Shape It, Style It, Mech It, Print It. Dziecko może stworzyć swój własny projekt, a następnie wydrukować go na drukarce 3D lub zwykłej drukarce atramentowej w postaci siatki sześcianu z rzutami do samodzielnego złożenia.

Dodaj komentarz
You May Also Like