koronawirus a nauka

Teoretyczny model funkcjonowania gospodarki zakłada, że przedsiębiorstwa konkurują ze sobą, poszukując coraz bardziej zaawansowanych technologii i najskuteczniejszych metod. Tymczasem światowa pandemia pokazuje, że biznes oparty na współpracy stwarza jeszcze większy potencjał do kreowania innowacyjnych rozwiązań i przynosi więcej korzyści dla społeczeństwa oraz planety. 3M od lat, działając zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, łączy siły z innymi firmami, ekspertami i naukowcami, aby poprawić jakość życia niemalże w każdym obszarze – od jakości opieki medycznej po wsparcie lokalnych społeczności. 3M posiada między innymi szerokie portfolio rozwiązań zakresu ochrony zdrowia i produktów BHP, które są obecnie szeroko stosowane w obliczu rozprzestrzeniającej się pandemii koronawirusa m.in. półmaski filtrujące FFP2.

Nieparujące przyłbice, czyli efekt współpracy 3M i Nissha

Nowa rzeczywistość wymaga od personelu medycznego stosowania jeszcze większych środków ostrożności, które zapewnią ochronę zarówno pracownikom służby zdrowia, jak i pacjentom. Jednak tradycyjne osłony chroniące oczy i twarz przed płynami, parują podczas intensywnej pracy, w wyniku ciężkiego oddechu i podwyższonej temperatury ciała. Projekt nieparujących przyłbic, które zapewniają komfort pracy, powstał przy współpracy 3M z Nissha Medical Technologies – globalną firmą produkującą sprzęt medyczny. W wyniku rozmów, 3M zaproponowało wykorzystanie specjalistycznej folii hydrofilowej o właściwościach  przeciwmgielnych do produkcji nieparujących osłon. Ponieważ folia hydrofilowa 3M posiada właściwości, które zapobiegają przesiąkaniu i kierują płyny w określonym kierunku, zazwyczaj używana jest w urządzeniach mikroprzepływowych, takich jak paski do badania poziomu cukru we krwi używane przez osoby z cukrzycą. Po wybuchu pandemii COVID-19, materiał 3M znalazł nowe zastosowanie, a powstałe w wyniku współpracy przyłbice stały się dostępne dla pracowników służby zdrowia zaledwie w ciągu kilku tygodni od podjęcia decyzji o ich produkcji.

Szybkie testy diagnostyczne, czyli skuteczna pomoc w walce z COVID-19

Tuż po wybuchu epidemii, zespół ekspertów 3M i naukowców Massachusetts Institute of Technology rozpoczął prace nad łatwo dostępnym i prostym w użyciu testem diagnostycznym, umożliwiającym otrzymanie precyzyjnego wyniku w ciągu kilku minut. Urządzenie będzie wykrywało antygeny wirusowe i dostarczało niemal natychmiastowy wynik, bez konieczności wysyłania próbek do laboratorium. Dzięki szybkiej weryfikacji możliwe będzie niezwłoczne objęcie osoby zakażonej kwarantanną, a w konsekwencji spowolnienie rozprzestrzeniania się wirusa. Po wnikliwej weryfikacji, projekt został objęty dofinansowaniem Amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia, w ramach programu RADx Tech. Program wspiera rozwój i szybką komercjalizację ambitnego projektu. Wspólne działania ekspertów opierają się na głębokiej wiedzy technologicznej 3M w zakresie biomateriałów i doświadczeniu w globalnej produkcji środków ochrony zdrowia, a także specjalistycznej wiedzy naukowców MIT.

3M i Ford wspólnie wspierają pracowników ochrony zdrowia

Eksperci 3M razem z Fordem, w zaledwie cztery tygodnie, opracowali projekt i prototyp masek filtrujących z wymuszonym przepływem powietrza (PAPR), zgodny z federalnymi wytycznymi. Specjalistyczny sprzęt pomaga chronić najbardziej narażonych na zakażenie wirusem – pracowników służby zdrowia, którzy każdego dnia stają na froncie walki z COVID-19. Obecnie eksperci Forda ds. produkcji, zakupów i łańcucha dostaw są także tymczasowo zatrudnieni w fabrykach 3M w USA, aby pomóc w zwiększeniu i przyspieszeniu produkcji pilnie potrzebnych produktów. 3M i Ford przekażą wszystkie środki finansowe, pozyskane ze sprzedaży PAPR, organizacjom non-profit wspierającym walkę z COVID-19.

Wspólne starania o lepsze jutro

Pandemia koronawirusa wpłynęła na światową gospodarkę, ekonomię i niemal każdy obszar życia społecznego, jednocząc tym samym ekspertów, firmy oraz instytucje w inicjatywach na rzecz wspólnego dobra. Globalne działania naprawcze przynoszą szybkie rezultaty dzięki wspólnym wysiłkom, dlatego 3M nieustannie dąży do nawiązywania długofalowej współpracy z innymi firmami, z myślą o bezpiecznej przyszłości ludzi na całym świecie.

Dodaj komentarz
You May Also Like

Projektowanie i obliczanie połączeń i węzłów konstrukcji stalowych Bródka

Obowiązkiem każdego inżyniera oraz studenta jest zaznajomienie się z obowiązującymi przepisami prawnymi…