WTÓRNE WYSTĄPIENIE ROŚLINOŻERNOŚCI

Kręgowce są pierwotnie drapieżnikami pożerającymi inne zwierzę­ta.Kilkakrotnie opisano już przy­kłady wtórnego wystąpienia roślinożerności. Zdol­ność ta rozwinęła się zapewne wśród ssaków najsprawniej. Pokarm roślinny jest oczywiście nieporównanie łatwiej zdobyć od zwierzęcego. Rośliny nie uciekają, ponadto w wielu okolicach Ziemi jest ich zawsze pod dostatkiem — krajobraz jest zawsze zielony. Roślinożerność na­stręcza jednak także dużo kłopotów. Pożywne części tkanek roślinnych otoczone są przez ściany komórkowe, zawierające błonnik, ligninę
i hemicelulozy. Tych polimerów cukrów prostych nie rozkłada żaden enzym trawienny wytwarzany przez kręgowce. Znaczne części roślin są zbudowane wyłącznie z niestrawnych węglowodanów. Białka roślinne często zawierają niepełny zestaw aminokwasów, wreszcie prawie wszyst­kie rośliny bronią się przed pożarciem przez wytwarzanie i magazy­nowanie różnych związków trujących.

Agnieszka Wilczyńska

Witaj na moim serwisie! Blog poświęcony jest wiedzy i edukacji. Na co dzień pracuje w szkole i wiem jak ważna jest wiedza dla każdego człowieka. Jeśli podoba Ci się tematyka bloga zapraszam do śledzenia go na bieżąco!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *