Jest jednym z najpopularniejszych polskich autorów i choć ma zaledwie 36 lat, może się poszczycić sporymi sukcesami. “Polski Harlan Coben”, czyli Remigiusz Mróz z wykształcenia jest prawnikiem. Jest też autorem ponad 50-ciu powieści. Jego seria z Joanną Chyłką doczekała się ekranizacji z Magdaleną Cielecką w roli tytułowej. Serial “Behawiorysta” również powstał na podstawie jego powieści, a kolejny serial na podstawie serii “W kręgach władzy” właśnie powstaje. Powieści Mroza doczekały się też przekładów na m.in. niemiecki, czeski i węgierski, a autor jest laureatem prestiżowych wyróżnień i nagród. Wygląda jednak na to, że kariera Remigiusza Mroza dopiero nabiera rozpędu.
Kryminał, thriller, science fiction
W dotychczasowym dorobku autora przeważają pozycje o tematyce kryminalnej, które szybko przedostały się do świata popkultury. W powieściach autora nie brakuje wątków historycznych, jak choćby w “Świt, który nie nadejdzie” – mrocznej opowieści o przedwojennej Warszawie w kontekście przestępczego półświatka. Autor nie stroni też od tematów społecznych, wplatając w swe książki wątki dotyczące przemocy, uchodźców czy społecznych mniejszości. W opinii światowych krytyków, powieści Mroza zostawiają daleko w tyle książki sensacyjne i kryminały skandynawskich autorów, uchodzących dotąd za mistrzów gatunku. Taka opinia o rodzimym autorze pojawiła się m.in. na łamach prestiżowego New York Times’a. Biorąc pod uwagę młody wiek Remigiusza Mroza, literacki świat stoi przed nim otworem.
Literatura Mroza cieszy się popularnością wśród stosunkowo młodych czytelników. Jego konto na Instagramie obserwuje ponad 100 tysięcy osób. Powieści Mroza co roku pojawiają się na listach bestsellerów księgarni, a sam autor chętnie udziela wywiadów i pojawia się w mediach.
Powieść Remigiusza Mroza na prezent – jaką wybrać?
Powieści Mroza są często wybieranymi prezentami. To literackie pewniaki, które jednym tchem “pochłonie” każdy miłośnik dobrej sensacji. W celu znalezienia odpowiedzi na pytanie, która powieść będzie strzałem w dziesiątkę, warto ustalić czy osoba, która sięga po książkę, miała już styczność z powieściami autora czy nie. Kolejność sięgania po nie ma znaczenie. Warto zacząć od najwcześniej wydanych powieści, jak “Kasacja”, “Zaginięcie” i “Rewizja”. Można też zacząć od samodzielnych powieści, które nie są powiązane z innymi wątkami i postaciami, jak “Turkusowe szale” czy w “W cieniu prawa”, by poznać styl autora. Jeśli jesteś fanem gatunku lub chcesz zarazić bliską osobę pasją do powieści sensacyjnych, zacznij przygodę z książkami wydanymi w seriach, np. serią z komisarzem Forstem czy Sewerynem Zaorskim. Dzięki temu pomysł na prezent masz z głowy!