studia na kierunku historycznym

Przede wszystkim szerokość spojrzenia, szerokość horyzontów. I wiedzę o tym, jak pewne procesy przebiegały na przestrzeni dziejów oraz jak rozwiązywano problemy – mówi Marek Budzisz, ekspert ds. Rosji i postsowieckiego Wschodu w Fundacji Instytut Wolności, w wypowiedzi dla platformy edukacyjnej Akademia Zarządzania i Rozwoju (azir.edu.pl). Zdaniem Agnieszki Romaszewskiej-Guzy, założycielki i dyrektor Biełsat TV, studiowanie historii sprawdza się również w pracy dziennikarza. Natomiast o wpływie muzyki na rozwój każdego człowieka opowiada słuchaczom AZiR Janusz Wawrowski, światowej sławy skrzypek, doktor sztuk muzycznych i wykładowca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Na platformie edukacyjnej azir.edu.pl regularnie zamieszczane są nowe filmy z wypowiedziami ludzi sukcesu: znanych menedżerów, przedstawicieli nauki, kultury i sztuki. Opowiadają oni o swoich studiach, radzą, jaki kierunek wybrać i jak rozpocząć biznes, a także dzielą się refleksjami dotyczącymi swojej kariery. Kilkuminutowe filmy, nagrane dla Akademii, można oglądać bezpłatnie. Partnerem strategicznym AZiR jest Żabka Polska.

Jak tłumaczy Marek Budzisz, absolwent historii na Uniwersytecie Warszawskim, powołując się na swoje doświadczenie, umiejętności pozyskane podczas studiowania historii przydają się nawet w biznesie. Umiejętność rozwiązywania problemów, szerokość horyzontów, elastyczność i dostosowywanie się do zmiennej rzeczywistości, to niektóre z cech wykształconego humanisty, które czynią go potencjalnie dobrym materiałem na menedżera. – Oczywiście wiedzę fachową też trzeba zdobyć, ale studia humanistyczne są całkiem niezłym punktem wyjścia do tego rodzaju kariery – uważa Budzisz.

Co dają studia historyczne?

Według niego, przed dokonaniem wyboru studiów każdy powinien zadać sobie pytanie: czy chcę się tym zajmować do końca życia? – Najgorszą rzeczą jest robić potem w życiu coś, czego się nie lubi albo do czego straciło się zapał – podkreśla Marek Budzisz. Powinniśmy także zastanowić się, czy przyjemność sprawia nam samo zdobywanie wiedzy. – Trzeba oczywiście lubić czytać, być ciekawym świata i ciekawym, co doprowadziło do tego, że świat wygląda tak, jak dzisiaj – zaznacza.

Co może robić absolwent historii?

Ukończenie studiów historycznych jest przydatne również w pracy dziennikarza. – Historia zawsze mnie bardzo interesowała, bo interesowali mnie ludzie, a historia to jest opowieść o ludziach, tylko rzutowana wstecz – mówi Agnieszka Romaszewska-Guzy, założycielka i dyrektor Biełsat TV, absolwentka Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Jak tłumaczy, historia wydawała jej się szczególnie ciekawa także dlatego, że łączy ona perspektywę pojedynczego człowieka z polityką i wielkimi procesami, w których wszyscy żyjemy. – Humanistyka jest po to, żeby mieć szersze spojrzenie na życie, a dodatkowych elementów zawodowych można się jeszcze potem douczyć. Moim zdaniem na studia humanistyczne też warto iść – zaznacza.

Według dyrektor Biełsat TV, karierę dziennikarską warto rozpocząć od stażu w redakcji, ale świetnym przepisem na sukces u progu zawodowej kariery jest także własna działalność, np. w formie prowadzenie bloga. Warto też proponować swoje projekty innym. – W tej chwili głównie skupiamy się na tzw. nowych mediach, szukamy m.in. pomysłów na dziennikarstwo „youtubowe”. Przydałby mi się każdy, kto miałby na to pomysły – mówi. Jak wygląda praca w Biełsat TV?

Czym charakteryzują się studia historyczne?

O wpływie muzyki na rozwój człowieka opowiada natomiast słuchaczom AZiR Janusz Wawrowski, światowej sławy skrzypek, doktor sztuk muzycznych i wykładowca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. – Uważam, że muzyka jest potrzebna każdemu w rozwoju. Powinniśmy dążyć do tego, żeby muzyka była w szkołach. Moim zdaniem duża część społeczeństwa powinna ją traktować jako hobby, jako formę spędzania wolnego czasu – zaznacza.

Artysta podkreśla również, jak bardzo rozwijające może być już samo słuchanie muzyki i zostanie melomanem. – Muzyka uczy nas samodyscypliny, pewnej wrażliwości oraz wpływa korzystnie na rozwój mózgu, także stricte fizjologicznie – uważa Wawrowski. Jak dodaje, według badań naukowych, rozwój muzyczny dziecka czy nastolatka pomaga w rozwinięciu u niego wielu innych umiejętności, które mogą okazać się później przydatne także w pozaartystycznych zawodach – co ciekawe, nawet w pracy w korporacji. Jak wcześnie powinniśmy rozpocząć naukę muzyki, jeśli myślimy o profesjonalnej karierze? Kto ma szansę na naukę na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina?

Dodaj komentarz
You May Also Like

Student na cenzurowanym

Stereotyp dotyczący współczesnego studenta opiera się na założeniu, że osoby studiujące finansują…

Wyspecjalizuj się w danym przedmiocie, a na pewno osiągniesz sukces

W zasadzie w dwudziestym pierwszym wieku wszyscy mówią o profesjonalnej specjalizacji, która…

Dla kogo przeznaczone są studia pedagogiczne podyplomowe?

W dzisiejszych czasach ciągłe doskonalenie umiejętności i poszerzanie wiedzy to klucz do…