NIE REZYGNUJ Z MISTRZA, KTÓRYM JESTEŚ – pomysł na lekcję z okazji Dnia Dziecka


Kto najlepiej włada językiem osobistym? Kto się najgłośniej domaga swoich praw? Kto się nie wstydzi marzyć? Kto sięga po wszystko, czego zapragnie? Oczywiście, mistrz z piaskownicy! Każdy z nas nim kiedyś był, ale nie każdy to wewnętrzne dziecko na tyle pielęgnował, aby w dorosłości o nim nie zapomnieć. Dzisiaj neuronauki już sporo wiedzą o kreatywności dziecka, więc zadbajmy o mistrzów, których mamy wokół siebie smile

Czytaj więcej...

#1 PARALIŻUJĄCE PRZEKONANIA


Jesteś składową tak wielu ról, że myślenie o sobie tylko albo przede wszystkim w kategorii roli, jaką pełnisz w pracy, to bardzo obciążające przekonanie.

Wiesz o tym, prawda? Wszyscy wiedzą!

Ale mimo wszystko postrzegasz swoją wartość przez pryzmat pracy?

Myślisz o sobie tylko w kategorii nauczyciela, wychowawcy…
Nie pamiętasz jak to jest być sobą po prostu?

Czytasz tylko to, co przyda Ci się w pracy?

Gdy ktoś proponuje Ci wyjście do kina, zastanawiasz się, ile w tym czasie mógłbyś poprawić kartkówek?

Wiem coś o tym… I wiem, że to bardzo niebezpieczna ścieżka.

Napisałam o tym nieco więcej w artykule Wypalenie zawodowe to nie wstyd, ale co zrobić, aby się nie spalić?

Przeczytaj go, zanim zabrniesz za daleko.

Jeśli znasz kogoś, komu mógłby ten wpis pomóc, podziel się wink

 

 

Czytaj więcej...

WIĘZIENIE CIERPIENIA CZY PAŁAC PRZYJEMNOŚCI? Co wybierasz?


(…) jeśli mamy odnieść sukces, większość rzeczy, które cenimy, wymaga od nas przebrnięcia przez krótkotrwałe cierpienie dla osiągnięcia długotrwałej przyjemności. Musisz odrzucić chwile strachu i pokusy i skupić się tylko na tym, co jest dla Ciebie najważniejsze w planach długofalowych.

Pamiętaj też, że kieruje nami nierzeczywiste cierpienie, ale obawa, że coś je spowoduje. Podobnie rzecz się ma z przyjemnością – kieruje nami nie ona sama, lecz nasze przekonanie, nasze poczucie pewności, że podjęte działania sprawią nam przyjemność.

Kieruje nami nie rzeczywistość, lecz nasze postrzeganie rzeczywistości.


Twierdzę, że przyjemności należy unikać, jeśli ich skutkiem ma być większe od nich cierpienie, a pożądać tych cierpień, które przyniosą większą niż one przyjemność.
Michel De Montaigne


Większość ludzi skupia się jedynie na tym, co im może przynieść cierpienie lub przyjemność w najbliższym czasie i dlatego w skali długofalowej przynosi im to cierpienie.*


A Ty, na czym się skupiasz? Co wybierasz?

 

 

*Antony Robbins, Obudź w sobie olbrzyma … i miej wpływ na całe swoje życie – od zaraz!, Wydawnictwo Studio Emka, Warszawa 1995, s.81-82.

Czytaj więcej...

CZY KSIĄŻKI MOGĄ NAS NAUCZYĆ ŻYCIA? Pomysł na lekcję promującą czytelnictwo


Często można usłyszeć takie pytanie od naszych uczniów, prawda? Niestety niektóre lektury są tak oderwane od rzeczywistości i współczesnych realiów, że trudno byłoby udzielić twierdzącej odpowiedzi. Jednak nie załamujmy się, przecież jest mnóstwo tekstów w naszej literaturze, z których możemy stworzyć piękną lekcję życia.

Czytaj więcej...

RODZINNY WIECZÓR WSPOMNIEŃ – scenariusz teatralny z okazji Dnia Mamy i Taty


Kochani, bardzo cieszy mnie fakt, że coraz częściej dostaję od Was prośby na stworzenie konkretnych scenariuszy smile Jedną z nich była prośba o pomysł na przedstawienie z okazji Dnia Mamy. Ponieważ dosyć często się praktykuje połączenie tego święta z Dniem Taty, postanowiłam zaproponować Wam coś wyjątkowego. Siedem lat temu, wraz z moimi Uczniami i Nauczycielami z Gimnazjum nr 5 w Bielsku-Białej, zorganizowaliśmy magiczny wieczór smile

Czytaj więcej...