NIECH KAŻDY SIĘ ZAJMIE TYM, CO ROBI NAJLEPIEJ – fundament budowania poczucia własnej wartości naszych uczniów i podstawa sukcesu


Czy Twoi uczniowie albo Twoje dzieci mają problem z poczuciem własnej wartości? A może Ty się czasami borykasz z myślami, że nie jesteś wystarczająco dobry? Pytania retoryczne… każdy z nas się z tym zmaga. I to nie jest problem. Problem pojawia się wtedy, jeśli w odpowiedzi słyszymy ciszę lub ocenę, która nie ma nic wspólnego z pozytywnym wzmocnieniem.

Czasami wystarczy prosty gest, czyjaś obecność i świat zmienia się diametralnie. Zapraszam Cię do obejrzenia pięknej animacji, która daje wiele do myślenia.


Czasami wystarczy mądra książka, której słowa uporządkują życiowy bałagan.

Polecam Ci kolejną opowieść o Łemikach, autorstwa Maxa Lucado TWÓJ WYJĄTKOWY DAR.


Każdy z Łemików otrzymał od Eliego prezent. Żaden nie był powtarzalny. Gdy nadchodzi czas próby, nie potrafią sobie poradzić z wyzwaniem, ponieważ nikt z nich nie wykorzystuje swojego potencjału. O co chodzi?

Róbcie to, co robicie najlepiej – powtórzył Eli.

– Macie dary, prawda?

Prosta sprawa, wykorzystanie talentu okazało się kluczem do sukcesu.


Czy nie tak jest z nami? Staramy się być „dobrzy” po trochu we wszystkim. Pracujemy ciężko, czasami ponad nasze siły, a efekt jest mizerny… A czy nie tak sprawa się też ma z naszymi uczniami? Są wciągnięci w tryby szkolnego systemu, który narzuca, aby byli chociaż średni ze wszystkiego. Co za bzdura!!! Jeśli chcesz poznać moją opinię w sprawie uśredniania, kliknij TUTAJ.

Bo ja wierzę, że każdy z nas powinien odnaleźć tylko jeden swój talent (oczywiście to jest uproszczenie, skrót myślowy wink), jedno miejsce, gdzie spotyka się Twoja największa radość i największy głód świata. I to jest właśnie Twoje miejsce  smile


Regina Brett pisze o tym w ten sposób:

Każdy z nas otrzymał pewien dar, ale niektórzy nigdy go nie rozpakowali. Każdy ma jakieś powołanie, misję, wyjątkowy talent. O swoim powołaniu nie musi świadczyć zajmowane w pracy stanowisko. Niekoniecznie przeczytasz o nim na swojej wizytówce, w opisie obowiązków albo w CV. Masz je raczej wypisane w sercu.*

Nie musisz być dobry we wszystkim. Ci, którzy do tego dążą, skazują się na przeciętność.

Leo Buscaglia opowiadał piękną historię o tym, dlaczego warto cenić swoją wyjątkowość. W jego opowieści zwierzęta skrzyknęły się i założyły szkołę. Wspólnie ułożyły program nauczania. Królik chciał wpisać do niego bieganie, ptak – latanie, ryby – pływanie, a wiewiórka – wspinaczkę po drzewach.

Co było dalej? Wszyscy mieli opanować do perfekcji każdy przedmiot, więc na koniec nikt nie był zadowolony. Królik doskonale biegał, ale spadł z drzewa, kiedy usiłował się po nim wspiąć. Skręcił łapkę, przez co gorzej szło mu bieganie i nie zasłużył na piątkę na świadectwie. Wspinaczkę po drzewach oblał. Ptak złamał skrzydło usiłując wykopać jamę. Skończył z tróją z latania, a kopania nie zaliczył.

Dla mnie morał z tej historii jest taki – jeśli próbujesz być kiepską wersją kogoś innego, nie będziesz najlepszą wersją samego siebie.*

Na koniec tej ważnej rozmowy, spotkania, lekcji (jak wolisz), pokaż swoim uczniom krótki film, który inspiruje do popełniania prób i błędów, co jak wiemy, jest najlepszą drogą do celu wink

 

Podsumowując, pozwólmy naszym uczniom na mistrzostwo w jednej dziedzinie, co wiąże się na pozwolenie bycia kiepskim w pozostałych wink, nie krytykujmy za błędy i wierzmy w ich możliwości – oni naprawdę to czują!

 


 

* Regina Brett, Bóg zawsze znajdzie ci pracę. 50 lekcji jak szukać spełnienia, przeł. Olga Siara, Insignis Media, Kraków 2014.

 

Katarzyna

Autorka bloga

Artykuły najczęściej czytane

Blog

DIETA DLA MÓZGU, CZYLI CIOS W PRZEMYSŁ ZWANY SPOŻYWCZYM. Konieczna eliminacja; gluten - o co tyle hałasu?

DIETA DLA MÓZGU, CZYLI CIOS W …

19 październik, 2016

fot. link   Pamiętacie sposób na bardzo tani klej domowej roboty? Mąka i woda, prawda? D...

Blog

LIST NAUCZYCIELA DO RODZICÓW

LIST NAUCZYCIELA DO RODZICÓW

23 styczeń, 2017

Czasami chcielibyśmy o pewnych sprawach powiedzieć głośno, ale brakuje nam odwagi. Boli na...

Blog

NAJWAŻNIEJSZE POSTAWY I ZACHOWANIA, DZIĘKI KTÓRYM ZYSKASZ SERCA SWOICH UCZNIÓW

NAJWAŻNIEJSZE POSTAWY I ZACHOW…

14 październik, 2016

fot. link   Kiedy dowiedziałam się, że za kilka tygodni mogę rozpocząć pracę w szkole, o...